Wosk pszczeli - zastosowanie i właściwości



Wosk pszczeli uzyskuje się kiedy dochodzi do stapiania pustych plastrów miodu pszczół (Apis mellifera L.) Plastry topi się gorącą wodą oraz oczyszcza się w płynnej postaci z zanieczyszczeń. Zastygły po ochłodzeniu wosk (pszczeli żółty wosk) w kolejnym etapie wytwórczym przekazany oddziaływaniu utleniających środków (wybielanie), po to żeby otrzymać biały wosk pszczeli.

Produkowany przez pszczoły miód a także  wosk jest od wielu lat używany przez ludzi wielu kultur w formie pożywienia (miód) a także  jako istotny komponent kosmetyków i maści (wosk pszczeli). W starożytności z wosku produkowano tablice przeznaczone do pisania. Odkryto także figury oraz woskowe maski dorzucane zmarłym do grobów. Pochodzący z Grecji medyk Calenus (129-199) wykorzystał wosk pszczeli w płynnej postaci przy wytwarzaniu kremu. Londyńska książka Pharmacopeia z roku 1618 również dokumentuje wykorzystanie wosku pszczelego w produkowaniu maści, współcześnie określanej popularnie Coldcreme.

Żółty albo jasnobrązowy (żółty wosk pszczeli) albo biały (biały wosk pszczeli), bezsmakowy, nie przyklejający się do zębów, o niekrystalicznym, drobnoziarnistym, matowym składzie, lekko pachnący miodem wosk, w trakcie podgrzania produkuje plastyczną, miękką masę, która nie rozpuszcza się w wodzie, częściowo rozpuszczalna jest w alkoholu a także w eterze, a także jest zupełnie rozpuszczalna w tłuszczach i olejach eterycznych.


Wosk pszczeli zastosowanie
Pszczeli wosk to 70-75%  mieszanki kwasów ceorotynowego i melisowego, z estrów kwasów C16-C36 a także  mieszaniny alkoholi C24-C36. Kolejne 5-15,5% to węglowodany, pozostałe składniki barwniki, minerały i substancje aromatyczne a także witamina A. Wosk pszczeli dawniej był wykorzystywany w ogromnych porcjach do produkowania świec, współcześnie, zastąpiono go sztucznymi woskami oraz jest stosowany jedynie w fabrykacji drogich świec. W branży medycznej wosk stosuje się ponieważ posiada antybiotyczne właściwości (kremy, maści, pasty i plastry).
Ze względu na dużą twardość wosk pszczeli nie może być użyty w charakterze bezpośredniej bazy maści, stosowany jest jednakże w mieszaninie z ciekła parafiną albo olejami w charakterze emulgatora w szminkach, balsamach, kremach do twarzy, tuszach do rzęs, kremach pod oczy, podkładach, cieniach do powiek, preparatach zmniejszających zrogowaciały naskórek (preparaty peelignujące) a także w preparatach mających za zadanie wybielania płytki paznokcia. Pszczeli wosk ma także zastosowanie w stomatologii (odlewy zębów), środki czyszczące (preparaty polerujące do podług a także mebli), leśnictwo (wosk drzewny) oraz artystyczne farby (olejne kredy, woskowane papiery, litograficzne farby).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz