Fenomenalne właściwości czarnego bzu

Bez nazywano od dawna mianem drzewa życia, zaś jego uzdrawiające właściwości znane są od najdawniejszych czasów. Czarny bez uprawiany był nieomal w każdym ogrodzie oraz uważa się go za jedną z najstarszych roślin posiadających właściwości lecznicze. Rośnie on w środowisku słonecznym lub półcieniu, lubi wilgotność, jest odporny na choroby i wszelkie szkodniki. Kwiaty drzewa są delikatne, natomiast czarnofioletowe owoce, dojrzewające od sierpnia do października, posiadają zdumiewające właściwości, jednakże - co istotne - są także trujące. Jedzenie wysuszonych czy też ugotowanych, a więc w stosowny sposób przetworzonych, części rośliny nie zagraża naszemu zdrowiu. 

Uważa się, iż napar z kwiatów pomaga w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych - niweluje uporczywy kaszel i męczący katar. Posiada właściwości moczopędne (oczyszcza organizm z toksyn) oraz obniża gorączkę. Sam proces przygotowania rośliny do użycia nie jest łatwy - rozpoczynając od suszenia w właściwiej temperaturze, kończąc na stosownym użyciu oraz składowaniu. Po wysuszeniu kwiaty powinny być biało-żółte. Czarny bez zawiera niezbędne witaminy A i C oraz witaminy grupy B, elementy wspierające układ immunologiczny, pektyny, enzymy, biopierwiastki, karotenoidy, sole mineralne oraz kwasy organiczne. Każda nieomal część rośliny zawiera elementy wspierające nasz organizm. Dla osób dbających o dietę i wagę, najważniejszym elementem są owoce czarnego bzu - działają przeciwbólowo, pomagają w odtruwaniu organizmu i delikatnie przeczyszczają. Napar umacnia ściany naczyń krwionośnych i ułatwia leczenie bólów migrenowych, natomiast wszelakiego typu syropy, dżemy oraz nalewki to szczególny typ leku. 

Choć medycy wielokrotnie podchodzą do ziół i roślin leczniczych z dużym umiarem, czarny bez jest rekomendowany też przez ekspertów. Herbatka z lipą, maliną oraz czarnym bzem wspomoże przeziębionych. Dzięki naparowi odkrztusimy wydzielinę oraz pozbędziemy się gorączki. Następnym walorem działania czarnego bzu są właściwości przeciwzapalne. Wodne wyciągi stosuje się w oczyszczaniu jamy ustnej i w leczeniu zapalenia spojówek, usuwaniu cieni pod oczami oraz nieestetycznie wyglądających opuchnięć powiek. Gdy klasyczne specyfiki zawodzą, dermatolodzy zalecają osobom z tendencjami do trądziku dezynfekowanie twarzy właśnie wyciągiem z czarnego bzu. Herbatki z czarnym bzem podaje się osobom mającym kłopoty z układem moczowym. Czarny bez na ogół pojawia się w ziołowych mieszankach wspomagających odchudzanie. Jego rola jest niezwyczajnie ważna, a oddziaływanie poświadczone - owoce rośliny delikatnie przeczyszczają jelita, regulując ich pracę. Wypada naturalnie pamiętać, aby nie przedawkować, ponieważ może się to skończyć niepomyślnie. W owocach znajdują się antocyjany - utleniacze zwalczające wolne rodniki. 

Czarny bez odnajdziemy w torebkach (sypkie zioła) i w składach herbat odchudzających oraz herbatek przeciwgorączkowych. Czarny bez łączy się najczęściej z lipą, wierzbą oraz rumiankiem. Jest także niesłychanie pomocny przy wrzodach żołądka i zaparciach. Gdy musimy oczyścić nasz organizm ze zbędnych elementów przemiany materii albo pokonać niestrawność, starczy sięgnąć po owoc czarnego bzu.

W dawnych czasach - jak twierdzą etnografowie - kłaniano się krzewom, natomiast obcięcie bzu przynosiło nieszczęście, chorobę, a nawet nieuchronną śmierć. Wszelakiego typu przetwory i popularne w zapaleniu gardła czy anginie płukanki, to metody znane od lat. Apteki proponują okazały asortyment herbatek, w jakich skład wchodzi czarny bez - jedna z najstarszych cudownych roślin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz